*Postauksessa mainoslinkkejä
MAC Matte Lipstick sävyssä *Heroine oli vähän sellainen pakko-ostos. Tämä tosiaan löytyy varmaan lähes kaikilta kosmetiikkabloggaajilta suunnilleen koko maailmassa, joten täytyihän munki se hankkia. Tosin ei se ollut ainut syy, olin muutenkin jo pikkuhiljaa lämpenemässä näille violeteille huulipunille ja nyt sen sitten vihdoinkin ostin.
Vaikka mulla on kyllä ollut fuksiaisia ja luumuisehkojakin huulipunia niin mitään näin violettia mulla ei kyllä koskaan ole ollut. Heroine näyttää kuvassa hieman tummemmalta kuin mitä se todellisuudessa on.
Mulle tosiaan suositeltiin tämän kanssa Magenta -huultenrajauskynää, mutta kyllähän se on vähän pinkimpi kuin Heroine. Periaatteessa ne kyllä sopii yhteen ihan ok, mutta Magentasta saattaa jäädä vähän sellainen pinkki ulkoreuna, kun nämä laittaa huulille.
Kuten ehkä vähän näkyy näissä kuvissa. Rajauksena tosiaan Magenta, puna Heroine. Varsinkin alahuulelta tässä näkyy tuo Magenta hieman erillisenä, vaikka yritin tarkasti levittää punan sen päälle. Livenä ero näkyi hieman selvemmin kuin tässä kuvaparissa. Ei siis ihan paras yhdistelmä, mutta paremman puutteessa kyllä käy.
Päätin kokeilla miltä Heroine näyttäisi *Nightmoth -huultenrajauskynän kanssa ja vastaus on, että tältä. Näiden tummuusero on ehkä hieman liikaa ollakseen enää ihan nätti. Menettelee, mutta ei edelleenkään ihan paras vaihtoehto. Päädyin siihen, että etsin Heroinelle toisen kynän jostain, eli ryhdyn kantamaan Heroinea käsilaukussa, että voin tehdä empiirisiä tutkimuksia eri merkkien parissa.
Mutta sitten, kun paritin Magenta -kynän MAC Retro Matte -huulipuna Flat Out Fabulousin kanssa niin napakymppi! Magenta ja *Flat Out Fabulous mätsää yhteen suunnilleen täydellisesti! Olen tähän saakka käyttänyt Flat Out Fabulousia Chanelin 55 Fuschia -kynän kanssa, joka sekin on ollut ihan toimiva, mutta tämä on vielä parempi. Chanelin kynä teki huulipunasta huomattavasti pinkimmän, kun taas Magentan kanssa huulipunassa säilyy se jännä violettinen sävy. Ei siis mennyt Magentan osto yhtään hukkaan, vaikka sitä vähän alkuun jo pelkäsin :)
Tässä vielä kuvauspäivän saldoa MAC-huulipunien osalta. Kaikissa muuten sama meikki, vain huulipuna vaihtuu.
–>
Magenta + Flat Out Fabulous.
Magenta + Heroine.
Nightmoth + Heroine.
Nightmoth + Cyber.
*Postauksessa mainoslinkkejä
Ihanat kuvat! <3 Ennustan että näiden kuvien perusteella muuan violetit huulituotteet imetään hyllystä kuiviin parissa päivässä! :D
Haha :D Äkkiä ostoille viestiä, että tilatkaa lisää! :D
Flat Out Fabulous on niin mahtava <3 Rakastuin siihen viime keväällä ja se on edelleen yksi ihan suosikkeja.
Mäki oon tykästynyt siihen. Se on näyttävä, mutta silti vielä sellainen helppo käyttää :)
Komppaan Petraa- ah mitä kuvia! Ja ah mitä punia! Onneksi multa puuttuu vain Cyber, olisin muuten ensimmäisenä rahat kourassa MAC-tiskillä vinkumassa näitä KAIKKIA…
Sä oot MAC-tiskillä varmaan kohta jokatapauksessa :D
…No joo. Totta. :D
Mä en jossain vaiheessa voinut ajatellakaan, että olisin hankkinut jotain lilaan viittaavaa punaa. Juuei. Mutta sitten kun tuota Heroinea alkoi näkymään blogeissa niin….se oli menoa se. Nyt mulla on vaikka kuinka monta lilaa punaa :D Blogs made me do it!
Tuumailin itse samaa ennen, mutta mitä enemmän näitä violetteja oon nähnyt, sitä enemmän niistä tykkään :D
Oooh, iski justiinsa pakottava tarve ostaa violetti huulipuna!
Tämmöisillä ainakin erottuu massasta! :D
Mulla ei vielä ole Heroinea!! Eikä mitään muutakaan violettia punaa. Olenko jotenkin viallinen?
Tämä vika on onneksi korjattavissa helposti :D
Todella loistavia noi vertailukuva, jo niitä vilaisemalla saa tosi hyvän käsityksen. FOF:n kanssa toi rajauskynä on niin PERFECT! <3
Joo, musta tuntui, että kuvat yksinään ei antanut tarpeeksi hyvää vertailukohtaa toisiinsa, joten pakko oli tehdä kollaasi :)
Mä olen jo muissakin blogeissa näitä kuolannut ja nämä on kyllä pakko saada tavalla tai toisella! Pitää tehdä päiväreissu Turkuun jos en muuta keksi :D
Tai sitten stockmann.com ?
Oi toi Flat Out Fabulous! Mä voin käyttää Macilta Matte- ja Glaze-punia joten MIKSI mulla ei ole tota sävyä?!
Tilanne on onneksi korjattavissa :D
Hyvännäköisiä kuvia! Mä en oo vielä oikein ihastunut Heroineen vaikka sen omistankin, mutta Flat Out Fabulous on ihan rakkautta <3
Heroine on vähän jännä. Mäkään en ole sitä ihmisten ilmoilla vielä käyttänyt, koska sitä oikeaa rajauskynää ei vielä ole ja ilman rajauskynää mä en meikkaa huuliani. Täytyy ehkä testailla vielä joillain, mitä mulla jo on.
Tuo cyber..se on ihan PAKKO saada!
Magenta ostoslistalle!
Nuo ihan tummimmat sävyt eivät kyllä sovi sinulle pätkääkään. Näytät kylmältä/kovalta ja reilusti vanhemmalta. :( Raikkaat luonnolliset sävyt sopivat (mielestäni kenelle tahansa) sinulle parhaiten.
En itsekään valitsisi kovin tummaa huulipunaa kovin usein. Olen enemmän kotonani vaaleammissa tai raikkaammissa, mutta vaihtelu virkistää :) Ja onhan tuo tumma enemmän statement-huulipuna kuin aktiivikäyttöön suunniteltu.