*Postauksessa mainoslinkkejä
Oltiin juuri juhannus anopin mökillä ja päätin jo pitkälti etukäteen, että kaikki mitä mä otan mukaan on mahduttava mahdollisimman pieneen tilaan, koska mun täytyi saada ne mahtumaan viimeisen työpäivän ajaksi pukukaappiin ja muutenkin kantaa ne itse. Lähdettiin junalla kuitenkin suoraan töistä kohti mökkiä, joten kaikki oli otettava sinne mukaan. Päädyin siihen, että isoimmat tavarat täytyy saada mahtumaan *Kånken-reppuun ja loput ”käsimatkatavarat” sitten Globe Hopen Taikina-laukkuun ja mahtuihan ne!
Reppu tuli kohtalaisen täyteen kyllä, mutta paino pysyi kurissa repun pienehkön koon vuoksi. Näillä matkatavaroilla olisin voinut ihan helposti olla pidempäänkin kuin torstai-illasta sunnuntaihin, mutta Mösjöön työt kutsui maanantai-aamuna, niin pakkohan se oli palata kaupunkiin.
Mökkielämä on mökkielämää eikä silloin kuulu mun mielestä pukeutua ”oikeisiin vaatteisiin”, joten päädyin ottamaan mukaan lähinnä joustavia ja rentoja kotivaatteita: 1) musta toppi alustopiksi, 2) löysä pidempi toppi lämpöisempiin keleihin, 3) paksumpi pitkähihainen pitkä paita jos onkin viileämpää (tuli kyllä tarpeeseen), 4) yöpaita tietenkin ja senkin valitsin pitkähihaisena, 5) yhdet legginsit oli housuiksi aivan riittävät, 6) villasukkia käytin muutaman kerran, 7) lenkkarit ainoina kenkinä toimi oikein hyvin juurakkoisessa mökkimaastossa, 8) paksu neuletakki lisälämmikkeenä ja kevyempänä takkina, 9) hupullinen parkatakki tuli myöskin tarpeeseen viileimpinä ilmoina ja varsinkin veneillessä, mutta 10) maksimekkoa en käyttänyt kertaakaan. Lisäksi oli tietysti alushousuja ja sukkia suhteutettuna mökkipäivien määrään ja uikkarit.
Näiden vaatteiden lisäksi mulla oli matkavaatteina toinen musta alustoppi, musta löysä toppi ja mustat farkut, jotka pakkasin mökkipäivien ajaksi reppuun ja matkustin niillä taas kotiinpäin sunnuntaina. Neuletakki mulla oli päällä molempiin suuntiin matkustaessa, se ei enää olisi mahtunut reppuun. Nämä vaatteet riitti aivan mainiosti muutaman päivän mökkeilyyn pääasiassa pilvisellä säällä, en jäänyt kaipaamaan mitään ja tosiaan yksi vaate jäi ihan kokonaan käyttämättä (jota vähän epäilinkin jo pakkausvaiheessa).
Vaatteet pakkasin kahteen kankaiseen pakkauskuutioon viikkaamalla ja rullaamalla ne mahdollisimman pieneen tilaan. Lisäksi mukaan tuli paksu kirja (jonka olen saattanut lukea muutaman kerran), pyyhe, hammasharja ja -tahna, dödö, puhdistusliinat silmä- ja kasvomeikin poistoon työpäivän jälkeen, lompakko, hiusharja, aurinkolasit (ei tarvetta), pieni meikkipussi, pieni hygieniapussi ja powerbank kännykälle.
Pakkauskuutiot, pyyhe, hygieniapussukka, hammasharja ja -tahna ja dödö mahtui helposti repun isoon osioon, puhdistusliinat ja powerbank meni repun pikkutaskuun ja loput tavarat Taikina-laukkuun.
Hygieniapussukassa oli seuraavaa, joita käytin:
-shampoo
-hoitonaamio hiuksille
-hiusöljy
-kasvojen puhdistusvaahto
-seerumi kasvoille
-suihkugeeli
Ja seuraavaa, joita en sitten tarvinnutkaan:
-toinen shampoo
-hoitoaine
-piilolinssineste
-piilolinssit
-toinen suihkugeeli
–kuukuppi*
-sheiveri
Olisin siis voinut taas ihan hyvin jättää jotain ottamatta mukaan, vaikka tässä hyvin vähän onkin. Tämä osio on aina ollut mulle hankalin. Pakkaan AINA liikaa hiustuotteita ja suihkugeelejä, mutta nyt en ollut täysin selvillä mitä mökillä on valmiina (kun en ollut käynyt siellä ennen), joten olin paremmin varustautunut, kuin olisi ollut tarve.
Meikkipussin pakkasin mukaan ajatellen osaksi viimeistä työpäivää ja osaksi mökiltä kotiinpaluuta. Mökillä ollessa en TODELLAKAAN meikannut kertaakaan, vasta sitten, kun oltiin lähdössä junalle ja kotiinpäin. Hyvä jos harjasin hiuksiakaan :D
Meikkipussissa oli:
-Blotterazzi (peilin ja työpäivän takia)
-peiteaine silmien alle
-peiteaine muualle ”meikkivoiteeksi”
-ripsiväri
-silmätipat (en tarvinnut)
-kulmakynä
-huultenrajauskynä
-kiiltopuna huulille
-poskipunasivellin
-poskipuna
-käsivoide (en tarvinnut)
-kynsiviila (en tarvinnut)
-pinnejä
-pastillirasia
-apteekki-rasia (en tarvinnut)
Tosiaan näin jälkeenpäin ajatellen olisin voinut jättää jotakin poiskin, lähinnä kosmetiikka-kategoriasta, mutta olen kyllä muuten hyvin tyytyväinen tämänkertaiseen pakkaamiseen. Muistan vieläkin, kun vuosia sitten menin käymään kahdeksi yöksi äidin luo kotipuoleen ja mulla oli aina ihan jäätävän kokoinen laukku mukana ja vaatteita suunnilleen viikon tarpeiksi! Silloin jotenkin ajattelin, että mitäs jos mä haluankin pitää tätä vaatetta enkä tätä, pitäähän mulla olla valinnanvaraa ja suunnilleen vaan lappasin kaapista vaatteita summanmutikassa mukaan. Kesti kauan ennenkuin tajusin, että valinnanvaraa ei todellakaan tarvitse.
Nykyään pakkaan vaatteet mukaan sillä periaatteella, että vaatteita voi yhdistellä kaikilla tavoilla ja käyttää tarvittaessa kerrostaen ja jokaiselle päivälle saa hieman erilaisen asun, vaikka ei olekaan paljoa vaihtoehtoja mukana. Yleensä pyrin ottamaan mukaan vain yhden tai kaksi alaosaa ja muutosta tyyliin saadaan pääasiassa yläosista, jotka pakkautuu yleensä pienempään tilaan. Toki esim. kaupunkiloma vaatii vähän erilaista pakkaamista kuin rento mökkiviikonloppu, mutta periaate pysyy silti samana: pakkaa vain sen verran eri asuja kuin on päiviäkin ja ota säätilat huomioon.
*postauksessa mainoslinkkejä
Mun pitää varmaan näyttää tää postaus mun miehelle, joka onnistuu pakkaamaan aina liikaa tavaraa joka ikiselle reissulle, sitten narisee, kun kassi painaa. Itse seison tietenkin vieressä ja ihmettelen, että mihin ihmeeseen tarvit tuollaisen määrän tavaraa, mutta on mullakin matkaa vielä tähän sun minimaalisuuteen. :D
Reissulle tarvii yllättävän vähän tavaraa mukaan, kun vaan valitsee monikäyttöisiä vaatteita mukaan :)
Hienosti pakattu! Ei onnistuisi multa. Tosin ihonhoidon pakkasin yhtä yötäni varten niin minimaalisesti, et päädyin käyttämään kropparasvaa naamalle. Kerrankin niin päin. :D
Mä yritän kuvitella tilannetta, jossa pakkaisin mukaan vartalovoiteen, mutta en kasvovoidetta :D :D :D Yleensä menee kyllä toisinpäin :D
Pakkauskuutio! Miten toi on voinu mennä multa ohi! Mistä oot noi ostanu? 😍
Ostin vähä laajemman setin täältä: http://www.triptek.eu :) Mutta noi ei kyl ollu mitää erityisen hyvää laatua, vetskarit meinaa vähä falskata ja se mesh-kangas on revenny onpeluksista jo yhdestä kohdasta noissa molemmissa :( Googlettelin vähän ja päädyin, että ostan paremmat myöhemmin ja varmaan hankin Eagle Creekin pakkauskuutiot, joko niitä jämympiä perusmalleja tai sit niitä Spectereitä, jotka on ohuempaa ja vielä kevyempää materiaalia. Joku hoocee pakkaaja-tyyppi suosii Eagle Creekin Specter Compression pakkauskuutioita. Noi compressionit menee vieläkin pienempään tilaan ja näyttää ainaki tosi hyviltä kuvissa ja videoilla.