*Postauksessa mainoslinkki
Mä hankin tämmöisen diffuuserin kotiin, jonka kanssa voi käyttää eteerisiä öljyjä. Ajattelin, että koska tämä laite on sellainen, että se on aina jossain pöydällä esillä, haluan sen olevan sekä toiminnallinen että nätti.
Päädyin etsintöjen kautta Bulba.fi -sivustolle ja aikani siellä seikkailtuani päädyin hankkimaan tämän Kupu -mallisen diffuuserin vaalean puun värisenä. Harkitsin myös muutamaa muuta mallia/väriä, mutta tämä tuntui lopulta kuitenkin eniten mun näköiseltä.
Laitteesta saa kannen irti, säiliöön kaadetaan hieman vettä, tiputetaan mieluista eteeristä öljyä muutama tippa ja laitetaan taas kansi paikoilleen. Laite toimii verkkovirralla, joten ei muuta kuin pistoke seinään ja painetaan nappia niin laite alkaa tuottamaan tuollaista vesihöyryä, jonka mukana huoneeseen tulee valitun eteerisen öljyn huumaava tuoksu.
Mä olen hankkinut omat öljyni doterralta, mutta näitä vastaavia nyt saa melkein mistä vaan (Stocka, Ruohonjuuri, *Hyvinvoinnin.fi jne.) Doterran öljyissä on paljon erilaisia valmiita sekoituksia, joista mä olen nimenomaan tykännyt, mutta toki yksittäisiä öljyjä tulee hankittua ihan Stockaltakin välillä.
Mä olen erityisesti tykännyt käyttää erilaisia sitrusöljyjä tässä, ne piristää mieltä ja tuoksuu niin ihanan raikkailta ja tuntuu raikastavan koko kämpän tuoksullaan.
*Postauksessa mainoslinkki
Oishan nää tuoksut kivoja, mutta itse ei tule käytettyä kun kotona on kissoja ja koira. Näähän on ihan myrkkyä eläimille.
Mä en kestä, pakko käydä heti tilaamassa. Vaikea vaan valita, kun kaikki on niin nättejä
No niimpä! Mulla oli samaa ongelmaa :D